Liniały i kątowniki

Pomiar kąta

Do pomiaru kąta z dokładnością 1° używa się kątomierzy tarczowych lub nastawnych, posiadających naniesiona podziałkę w pełnych stopniach. Do pomiarów dokładniejszych niż 1° używane są kątomierze kombinowane lub uniwersalne. Do bardzo dokładnych pomiarów kąta używa się liniałów sinusowych, których zakres pomiarowy wynosi 0°-60°.

Kontrola płaskości oraz kąta prostego

Do kontroli płaskości powierzchni i prostoliniowości używa się liniałów stalowych, a do kontroli kata prostego (90°) -kątowników warsztatowych. Zarówno liniały stalowe, jak i kątowniki wykonane są w różnych klasach dokładności.
Najdokładniejsze są liniały oraz kątowniki ostrzowe, których pomiarowa krawędź ostrzowa zabarwiona jest na czarno, dla zapewnienia lepszego kontrastu.
Podczas kontroli obserwowana jest szczelina świetlna pomiędzy kontrolowana powierzchni a krawędzią pomiarowa narzędzia. Przy użyciu szczelinomierza można skontrolować wielkość odchyłki od linii prostej lub od kąta prostego.

 

Płytki wzorcowe

Płytki wzorcowe używane są do kalibracji lub zerowania przyrządów pomiarowych, kalibratorów, szablonów itp. Także używa się ich przy narzędzi i maszyn. Płytki wzorcowe są to bloczki obrobione z wielką dokładnością co do wymiarów, płaskości i równoległości. Ze względu na płaskość i gładkość powierzchni płytki po złączeniu bardzo silnie trzymają się razem. Można w ten sposób złożyć odpowiednią kombinację płytek i w sumie otrzymać żądaną wartość wzorcową wymiaru.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Więcej informacji

Zamknij